Results By Event
2019 Pieter Cath Memorial Inter-Squad SCY Swim Meet
Sunday, January 27, 2019
Search Criteria
Results
Events
1
500M Free SC
2
200M Fly SC
5
50M Free SC
6
200M Breast SC
7
50M Back SC
8
100M Fly SC
9
200M IM SC
10
100M Free SC
11
200M Back SC
12
50M Breast SC
15
50M Fly SC
16
100M Breast SC
17
200M Free SC
18
100M IM SC
19
100M Back SC
Age
Groups
18-24 F
18-24 M
25-29 F
25-29 M
30-34 F
30-34 M
35-39 F
35-39 M
40-44 F
40-44 M
45-49 F
45-49 M
50-54 F
50-54 M
55-59 F
55-59 M
60-64 F
60-64 M
65-69 F
65-69 M
70-74 F
70-74 M
75-79 F
75-79 M
80-84 F
80-84 M
85-89 F
85-89 M
90-94 F
90-94 M
95-99 F
95-99 M
100-104 F
100-104 M
105-109 F
105-109 M
Swimmers
Andrea LeBlond
Andrew McCollister
Andrew Thompson
Angela Sedivy
Ann Marshfield
Anna Eaton
Ashley Hartman
Ben Hartenburg
Caleb Studt
Charlie Farrell
Cheyenne Toole
Clara Forero
Cynthia Braden
David Kelso
David Marburger
Deane Malaker
Deborah Wilson
Denise Duffy
Dennis Auckley
Diane Spence
Donald Harrington
Donald Kroeger
Eileen Clarke
Erin Rabinowitz
Gabrielle Horstman
Gary Ising
Gary Jacob
Ginny Millas
Greg Pristov
Jay Definis
Jennifer Quinn
Jennifer Savage
Jim McGaughey
JJ Good
Joan Inderhees
John Groselle
John Scalli
Joseph Constantino
Katie Miller
Lawrence Terkel
Lou Horwitz
LU Dong
Luise Easton
Mackenzie Schley
Mark Durno
Michael Bowen
Michael Hannibal
Nava Salehi
Nelson Abbey
Per Schroeder
Richard Mitchell
Rick Waldock
Robert McDonald
Robert Sautters
Sarah Ondrejka
Shannon Cogan
Shannon Welch
Sona Jarosova
Stephanie Munkachy
Susan Paris
Syd Eltringham
Thomas Spence
Thomas Stebel
Timothy McCluskey
Tricia Louden
William Dorsch
Clubs
CAQT
CSMT
LND
LTOH
MICH
NAM
O*H*
SHSH
SYSM
UC17
UC18
UNAT
Name
Club
Age
Group
Sex
Swim
Time
Place
Event 1 Mixed 500 SC Y Free
David Marburger
O*H*
60-64
Male
NS
0
Andrew McCollister
O*H*
25-29
Male
5:02.87
1
Ben Hartenburg
O*H*
40-44
Male
5:40.76
1
Timothy McCluskey
O*H*
50-54
Male
6:37.46
1
Diane Spence
O*H*
65-69
Female
6:38.80
1
Anna Eaton
SHSH
35-39
Female
6:42.57
1
Per Schroeder
O*H*
45-49
Male
6:48.42
1
Mark Durno
LND
50-54
Male
6:55.80
2
Gabrielle Horstman
O*H*
35-39
Female
7:11.84
2
Angela Sedivy
NAM
55-59
Female
7:54.43
1
Andrea LeBlond
O*H*
45-49
Female
8:11.71
1
Robert McDonald
O*H*
65-69
Male
8:23.11
1
Thomas Spence
O*H*
70-74
Male
8:31.94
1
Gary Jacob
LTOH
70-74
Male
8:43.71
2
Ashley Hartman
UC18
30-34
Female
8:44.38
1
Donald Kroeger
MICH
75-79
Male
8:44.49
1
Ginny Millas
CAQT
55-59
Female
9:09.31
2
Susan Paris
O*H*
70-74
Female
10:02.95
1
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
10:33.07
1
JJ Good
LTOH
45-49
Female
10:33.89
2
Deane Malaker
O*H*
85-89
Male
12:55.57
1
Charlie Farrell
O*H*
80-84
Male
16:55.61
1
Cheyenne Toole
O*H*
70-74
Female
17:35.95
2
Event 2 Mixed 200 SC Y Fly
Jim McGaughey
UC18
65-69
Male
3:30.42
1
Event 5 Mixed 50 SC Y Free
Joseph Constantino
O*H*
25-29
Male
NS
0
William Dorsch
O*H*
65-69
Male
NS
0
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
NS
0
Andrew Thompson
O*H*
35-39
Male
25.07
1
Michael Hannibal
O*H*
50-54
Male
27.25
1
Shannon Cogan
LND
25-29
Female
27.48
1
Timothy McCluskey
O*H*
50-54
Male
27.83
2
Michael Bowen
O*H*
35-39
Male
28.43
2
Dennis Auckley
O*H*
50-54
Male
28.73
3
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
29.22
1
Nelson Abbey
O*H*
60-64
Male
30.31
1
LU Dong
O*H*
35-39
Male
30.34
3
Jennifer Savage
O*H*
50-54
Female
30.53
1
Mark Durno
LND
50-54
Male
31.82
4
Eileen Clarke
O*H*
55-59
Female
31.88
1
Anna Eaton
SHSH
35-39
Female
31.91
1
Jay Definis
O*H*
55-59
Male
32.44
1
Jennifer Quinn
LTOH
35-39
Female
32.71
2
Gabrielle Horstman
O*H*
35-39
Female
32.87
3
Angela Sedivy
NAM
55-59
Female
33.51
2
Denise Duffy
SHSH
45-49
Female
33.60
1
Robert Sautters
O*H*
65-69
Male
34.08
1
Tricia Louden
O*H*
50-54
Female
34.26
2
Katie Miller
O*H*
45-49
Female
34.28
2
Syd Eltringham
CSMT
50-54
Male
34.35
5
Sarah Ondrejka
SHSH
35-39
Female
36.39
4
Thomas Spence
O*H*
70-74
Male
37.65
2
Stephanie Munkachy
CAQT
30-34
Female
41.61
1
Ginny Millas
CAQT
55-59
Female
43.69
3
Clara Forero
CAQT
65-69
Female
48.47
1
Susan Paris
O*H*
70-74
Female
49.05
1
David Kelso
O*H*
75-79
Male
52.01
1
Erin Rabinowitz
LTOH
55-59
Female
59.09
4
Deane Malaker
O*H*
85-89
Male
1:01.91
1
Cheyenne Toole
O*H*
70-74
Female
1:27.20
2
Cynthia Braden
UC17
65-69
Female
1:52.93
2
Event 6 Mixed 200 SC Y Breast
Rick Waldock
O*H*
50-54
Male
NS
0
Joan Inderhees
UNAT
60-64
Female
NS
0
John Groselle
SYSM
35-39
Male
2:25.92
1
Shannon Welch
UC18
45-49
Male
2:43.78
1
Gary Ising
O*H*
30-34
Male
2:48.10
1
Diane Spence
O*H*
65-69
Female
3:16.31
1
Per Schroeder
O*H*
45-49
Male
3:18.33
2
Event 7 Mixed 50 SC Y Back
John Scalli
UC18
18-24
Male
26.81
1
Caleb Studt
UC18
18-24
Male
33.89
2
Nava Salehi
O*H*
25-29
Female
35.04
1
Lou Horwitz
O*H*
65-69
Male
39.16
1
Tricia Louden
O*H*
50-54
Female
40.13
1
Donald Harrington
O*H*
50-54
Male
41.33
1
Thomas Stebel
CAQT
55-59
Male
47.42
1
Donald Kroeger
MICH
75-79
Male
50.88
1
Susan Paris
O*H*
70-74
Female
1:06.50
1
Deane Malaker
O*H*
85-89
Male
1:17.57
1
Erin Rabinowitz
LTOH
55-59
Female
1:18.55
1
Cynthia Braden
UC17
65-69
Female
1:47.26
1
Event 8 Mixed 100 SC Y Fly
Shannon Welch
UC18
45-49
Male
NS
0
Greg Pristov
O*H*
25-29
Male
53.49
1
Event 9 Mixed 200 SC Y IM
Gary Jacob
LTOH
70-74
Male
NS
0
Rick Waldock
O*H*
50-54
Male
NS
0
Andrew McCollister
O*H*
25-29
Male
2:09.60
1
Gary Ising
O*H*
30-34
Male
2:38.93
1
Mackenzie Schley
UC18
18-24
Female
2:39.30
1
Gabrielle Horstman
O*H*
35-39
Female
3:15.11
0
Event 10 Mixed 100 SC Y Free
John Groselle
SYSM
35-39
Male
57.66
1
Ben Hartenburg
O*H*
40-44
Male
57.93
1
Joseph Constantino
O*H*
25-29
Male
58.36
1
Timothy McCluskey
O*H*
50-54
Male
1:00.56
1
Michael Bowen
O*H*
35-39
Male
1:01.42
2
Dennis Auckley
O*H*
50-54
Male
1:02.20
2
Shannon Cogan
LND
25-29
Female
1:04.11
1
Nelson Abbey
O*H*
60-64
Male
1:05.75
1
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
1:07.59
1
Per Schroeder
O*H*
45-49
Male
1:09.33
1
Robert Sautters
O*H*
65-69
Male
1:09.90
1
Anna Eaton
SHSH
35-39
Female
1:10.11
1
Mark Durno
LND
50-54
Male
1:10.22
3
Sona Jarosova
CAQT
30-34
Female
1:10.55
1
Eileen Clarke
O*H*
55-59
Female
1:10.58
1
Denise Duffy
SHSH
45-49
Female
1:14.25
1
Katie Miller
O*H*
45-49
Female
1:15.37
2
Gabrielle Horstman
O*H*
35-39
Female
1:15.64
2
Sarah Ondrejka
SHSH
35-39
Female
1:20.08
3
Syd Eltringham
CSMT
50-54
Male
1:21.15
4
Donald Harrington
O*H*
50-54
Male
1:21.22
5
Andrea LeBlond
O*H*
45-49
Female
1:21.52
3
Thomas Spence
O*H*
70-74
Male
1:28.34
2
William Dorsch
O*H*
65-69
Male
1:28.90
2
Donald Kroeger
MICH
75-79
Male
1:30.46
1
Ginny Millas
CAQT
55-59
Female
1:31.22
2
Susan Paris
O*H*
70-74
Female
1:46.97
1
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
1:47.27
1
JJ Good
LTOH
45-49
Female
1:53.54
4
David Kelso
O*H*
75-79
Male
2:00.45
2
Clara Forero
CAQT
65-69
Female
2:07.69
1
Deane Malaker
O*H*
85-89
Male
2:24.30
1
Cheyenne Toole
O*H*
70-74
Female
3:20.02
2
Cynthia Braden
UC17
65-69
Female
3:39.48
2
Event 11 Mixed 200 SC Y Back
Lou Horwitz
O*H*
65-69
Male
2:57.08
1
Jim McGaughey
UC18
65-69
Male
3:00.66
2
Jennifer Quinn
LTOH
35-39
Female
3:05.01
1
Thomas Stebel
CAQT
55-59
Male
3:24.70
1
Robert McDonald
O*H*
65-69
Male
3:29.65
3
Cynthia Braden
UC17
65-69
Female
7:46.80
1
Event 12 Mixed 50 SC Y Breast
Syd Eltringham
CSMT
50-54
Male
NS
0
Rick Waldock
O*H*
50-54
Male
NS
0
Stephanie Munkachy
CAQT
30-34
Female
NS
0
John Groselle
SYSM
35-39
Male
29.81
1
John Scalli
UC18
18-24
Male
30.97
1
Shannon Welch
UC18
45-49
Male
31.99
1
Caleb Studt
UC18
18-24
Male
34.38
2
Richard Mitchell
UC18
55-59
Male
36.00
1
Mackenzie Schley
UC18
18-24
Female
37.51
1
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
40.75
1
Angela Sedivy
NAM
55-59
Female
41.77
1
Sona Jarosova
CAQT
30-34
Female
42.83
1
Tricia Louden
O*H*
50-54
Female
43.29
1
Sarah Ondrejka
SHSH
35-39
Female
43.99
1
Ann Marshfield
O*H*
60-64
Female
44.05
1
Denise Duffy
SHSH
45-49
Female
44.13
1
Gary Jacob
LTOH
70-74
Male
44.76
2
Mark Durno
LND
50-54
Male
46.94
1
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
1:03.24
1
David Kelso
O*H*
75-79
Male
1:04.80
1
Event 15 Mixed 50 SC Y Fly
John Scalli
UC18
18-24
Male
24.97
1
Andrew Thompson
O*H*
35-39
Male
28.06
1
Michael Hannibal
O*H*
50-54
Male
32.19
1
Jim McGaughey
UC18
65-69
Male
33.73
1
Jennifer Savage
O*H*
50-54
Female
34.14
1
LU Dong
O*H*
35-39
Male
34.56
2
Nava Salehi
O*H*
25-29
Female
34.76
1
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
35.79
1
Sona Jarosova
CAQT
30-34
Female
36.95
1
Denise Duffy
SHSH
45-49
Female
39.93
1
Jay Definis
O*H*
55-59
Male
39.97
1
Mark Durno
LND
50-54
Male
44.97
2
Event 16 Mixed 100 SC Y Breast
Rick Waldock
O*H*
50-54
Male
NS
0
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
NS
0
Andrew McCollister
O*H*
25-29
Male
1:04.40
1
John Groselle
SYSM
35-39
Male
1:04.78
1
Shannon Welch
UC18
45-49
Male
1:10.86
1
Gary Ising
O*H*
30-34
Male
1:17.13
1
Caleb Studt
UC18
18-24
Male
1:18.69
1
Mackenzie Schley
UC18
18-24
Female
1:21.75
1
Richard Mitchell
UC18
55-59
Male
1:22.58
1
Anna Eaton
SHSH
35-39
Female
1:30.17
1
Angela Sedivy
NAM
55-59
Female
1:32.84
1
Diane Spence
O*H*
65-69
Female
1:33.11
1
Ann Marshfield
O*H*
60-64
Female
1:35.08
1
Gary Jacob
LTOH
70-74
Male
1:40.69
1
Deborah Wilson
LTOH
55-59
Female
2:05.42
2
Event 17 Mixed 200 SC Y Free
David Kelso
O*H*
75-79
Male
NS
0
Ashley Hartman
UC18
30-34
Female
NS
0
Jennifer Quinn
LTOH
35-39
Female
NS
0
Sarah Ondrejka
SHSH
35-39
Female
NS
0
Lou Horwitz
O*H*
65-69
Male
NS
0
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
NS
0
Per Schroeder
O*H*
45-49
Male
NS
0
Nelson Abbey
O*H*
60-64
Male
NS
0
Greg Pristov
O*H*
25-29
Male
1:49.34
1
Ben Hartenburg
O*H*
40-44
Male
2:05.11
1
Robert Sautters
O*H*
65-69
Male
2:39.57
1
Eileen Clarke
O*H*
55-59
Female
2:46.38
1
Gabrielle Horstman
O*H*
35-39
Female
2:47.06
1
Andrea LeBlond
O*H*
45-49
Female
3:07.45
1
Robert McDonald
O*H*
65-69
Male
3:08.37
2
Donald Kroeger
MICH
75-79
Male
3:15.54
1
Thomas Spence
O*H*
70-74
Male
3:16.25
1
Susan Paris
O*H*
70-74
Female
3:49.58
1
JJ Good
LTOH
45-49
Female
3:58.20
2
Charlie Farrell
O*H*
80-84
Male
6:30.14
1
Cheyenne Toole
O*H*
70-74
Female
7:10.20
2
Cynthia Braden
UC17
65-69
Female
7:59.29
1
Event 18 Mixed 100 SC Y IM
Deborah Wilson
LTOH
55-59
Female
NS
0
Rick Waldock
O*H*
50-54
Male
NS
0
Andrew McCollister
O*H*
25-29
Male
1:00.02
1
Caleb Studt
UC18
18-24
Male
1:11.04
1
Shannon Cogan
LND
25-29
Female
1:13.20
1
Gary Ising
O*H*
30-34
Male
1:14.04
1
Nava Salehi
O*H*
25-29
Female
1:20.04
2
Jim McGaughey
UC18
65-69
Male
1:23.75
1
Denise Duffy
SHSH
45-49
Female
1:27.27
1
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
1:28.10
1
Sarah Ondrejka
SHSH
35-39
Female
1:28.74
1
Donald Harrington
O*H*
50-54
Male
1:31.35
1
Mark Durno
LND
50-54
Male
1:31.60
2
Angela Sedivy
NAM
55-59
Female
1:32.79
1
Gary Jacob
LTOH
70-74
Male
1:37.75
2
Ginny Millas
CAQT
55-59
Female
1:56.17
2
Cheyenne Toole
O*H*
70-74
Female
4:18.89
0
Event 19 Mixed 100 SC Y Back
John Scalli
UC18
18-24
Male
58.73
1
Mackenzie Schley
UC18
18-24
Female
1:12.59
1
Timothy McCluskey
O*H*
50-54
Male
1:15.32
1
Lou Horwitz
O*H*
65-69
Male
1:21.36
1
Nava Salehi
O*H*
25-29
Female
1:21.56
1
Jennifer Quinn
LTOH
35-39
Female
1:23.52
1
Anna Eaton
SHSH
35-39
Female
1:24.56
2
Tricia Louden
O*H*
50-54
Female
1:30.16
1
Thomas Stebel
CAQT
55-59
Male
1:37.05
1
Deborah Wilson
LTOH
55-59
Female
1:55.65
1
Donald Kroeger
MICH
75-79
Male
1:57.72
1
Cynthia Braden
UC17
65-69
Female
3:56.63
1