Results By Event
2021 O*H*I*O Masters Hudson SCM Swim Meet
Saturday, December 11, 2021 - Sunday, December 12, 2021
Search Criteria
Results
Events
1
50M Free SC
2
50M Back SC
3
50M Breast SC
4
50M Fly SC
5
400M IM SC
6
100M Free SC
7
100M Back SC
8
100M Breast SC
9
100M Fly SC
10
100M IM SC
11
200M Free SC
12
200M Back SC
13
200M Breast SC
14
200M Fly SC
15
200M IM SC
17
800M Free SC
18
1500M Free SC
19
400M Free SC
20
200M Fly SC
22
100M Back SC
23
50M Free SC
24
200M Breast SC
26
50M Fly SC
27
100M Free SC
28
200M IM SC
29
100M Breast SC
30
50M Back SC
31
100M Fly SC
33
200M Free SC
34
50M Breast SC
35
200M Back SC
37
100M IM SC
Age
Groups
18-24 F
18-24 M
25-29 F
25-29 M
30-34 F
30-34 M
35-39 F
35-39 M
40-44 F
40-44 M
45-49 F
45-49 M
50-54 F
50-54 M
55-59 F
55-59 M
60-64 F
60-64 M
65-69 F
65-69 M
70-74 F
70-74 M
75-79 F
75-79 M
80-84 F
80-84 M
85-89 F
85-89 M
90-94 F
90-94 M
95-99 F
95-99 M
100-104 F
100-104 M
105-109 F
105-109 M
Swimmers
Aaron Foreman
Amanda Barnoski
Andrea Hahn-Lawson
Andreas Seibt
Andrew McCollister
Ann Marshfield
Ashley Braniecki
Benjamin Walter
Brian Jarvis
C.J. Rushman
Caleb Studt
Chad Nance
Chad Steed
Cynthia Braden
Cynthia Druckenbrod
David Douglass
David Kelso
Deane Malaker
Dee Shedlow
Diane Spence
Duane Grassell
Edward Borsuk
Elizabeth Blair
Ellis Merschoff
Frank Thompson
Fredy Arnold
Gregory Turocy
Hannah Langer
Heidi Wiedamann
James Ritter
Jamie Ryan
Jenna Halupnik
Jerome Frentsos
John Scalli
Judith Norton
Julia Ver Voort
Julio Aponte
Kathleen Stutz
Kinsey Kolega
Kris Meekins
Kristi Tabaj
Lawrence Day
Lawrence Terkel
Lisa Turner
Luise Easton
Megan Pycraft
Michael Klingler
Renee Harden
Rhiannon Reese
Rob Truscott
Robert McDonald
Sarah King
Sid Hall
Stephen Soboslay
Susan Paris
Thomas Spence
Thomas Stebel
Tim Moon
Todd Stultz
Clubs
AKMS
ANBM
CAQT
CONN
CSMT
DCAC
FFH
IM
MEDM
MICH
NAT
O*H*
OHAAC
SFTL
SHARK
SKY
UC09
UC17
UC18
Name
Club
Age
Group
Sex
Swim
Time
Place
Event 5 Mixed 400 SC M IM
C.J. Rushman
SKY
50-54
Male
NS
0
Lawrence Day
MICH
70-74
Male
NS
0
Kathleen Stutz
SFTL
35-39
Female
NS
0
Jerome Frentsos
DCAC
55-59
Male
5:00.03
1
Andrew McCollister
O*H*
25-29
Male
5:03.27
1
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
5:59.98
1
Ashley Braniecki
O*H*
35-39
Female
6:24.73
1
Judith Norton
O*H*
60-64
Female
7:10.42
1
Frank Thompson
MICH
70-74
Male
7:25.82
1
Event 17 Mixed 800 SC M Free
Edward Borsuk
O*H*
65-69
Male
NS
0
Andrea Hahn-Lawson
O*H*
35-39
Female
NS
0
Lisa Turner
O*H*
60-64
Female
NS
0
Susan Paris
O*H*
75-79
Female
NS
0
Andrew McCollister
O*H*
25-29
Male
9:24.49
1
Jerome Frentsos
DCAC
55-59
Male
10:04.50
1
Judith Norton
O*H*
60-64
Female
12:24.52
1
Jamie Ryan
O*H*
55-59
Male
12:29.17
2
Thomas Spence
O*H*
75-79
Male
12:47.10
1
Frank Thompson
MICH
70-74
Male
12:51.95
1
Kris Meekins
CAQT
60-64
Male
14:13.21
1
Event 18 Mixed 1500 SC M Free
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
NS
0
Kathleen Stutz
SFTL
35-39
Female
NS
0
David Douglass
CAQT
65-69
Male
NS
0
C.J. Rushman
SKY
50-54
Male
NS
0
Thomas Spence
O*H*
75-79
Male
NS
0
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
22:51.64
1
Judith Norton
O*H*
60-64
Female
23:17.15
1
Diane Spence
O*H*
65-69
Female
24:00.12
1
Kinsey Kolega
CAQT
25-29
Female
24:56.26
1
Renee Harden
MEDM
35-39
Female
25:17.81
1
Ellis Merschoff
UC09
70-74
Male
26:09.45
1
Lisa Turner
O*H*
60-64
Female
28:16.79
2
Event 19 Mixed 400 SC M Free
Aaron Foreman
O*H*
25-29
Male
NS
0
Andrew McCollister
O*H*
25-29
Male
4:40.22
1
Jerome Frentsos
DCAC
55-59
Male
4:43.63
1
James Ritter
CSMT
65-69
Male
4:58.14
1
Edward Borsuk
O*H*
65-69
Male
5:11.88
2
Julia Ver Voort
UC18
18-24
Female
5:17.39
1
Rhiannon Reese
UC17
18-24
Female
5:20.76
2
Amanda Barnoski
FFH
25-29
Female
5:55.09
1
Jamie Ryan
O*H*
55-59
Male
5:58.34
2
Michael Klingler
UC17
55-59
Male
6:02.11
3
Diane Spence
O*H*
65-69
Female
6:09.45
1
Kinsey Kolega
CAQT
25-29
Female
6:12.37
2
Frank Thompson
MICH
70-74
Male
6:24.13
1
Kris Meekins
CAQT
60-64
Male
6:40.34
1
Rob Truscott
UC18
55-59
Male
6:41.74
4
David Douglass
CAQT
65-69
Male
7:50.41
3
Susan Paris
O*H*
75-79
Female
8:43.96
1
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
9:56.51
1
Sarah King
CONN
35-39
Female
10:50.94
1
Event 20 Mixed 200 SC M Fly
Kathleen Stutz
SFTL
35-39
Female
NS
0
Jerome Frentsos
DCAC
55-59
Male
NS
0
James Ritter
CSMT
65-69
Male
2:46.41
1
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
2:58.19
1
Duane Grassell
O*H*
60-64
Male
4:06.80
2
Frank Thompson
MICH
70-74
Male
4:08.48
1
Event 22 Mixed 100 SC M Back
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
NS
0
Jerome Frentsos
DCAC
55-59
Male
1:04.66
1
Chad Nance
O*H*
45-49
Male
1:10.48
1
Hannah Langer
CAQT
18-24
Female
1:14.20
1
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
1:18.66
1
Rhiannon Reese
UC17
18-24
Female
1:20.17
2
Ashley Braniecki
O*H*
35-39
Female
1:20.44
1
Amanda Barnoski
FFH
25-29
Female
1:28.49
1
Heidi Wiedamann
ANBM
55-59
Female
1:30.11
1
Jamie Ryan
O*H*
55-59
Male
1:32.44
2
Frank Thompson
MICH
70-74
Male
1:34.19
1
Kinsey Kolega
CAQT
25-29
Female
1:35.91
2
Megan Pycraft
OHAAC
35-39
Female
1:40.18
2
Kris Meekins
CAQT
60-64
Male
1:41.24
2
Duane Grassell
O*H*
60-64
Male
1:46.30
3
Robert McDonald
O*H*
70-74
Male
1:50.16
2
Thomas Stebel
CAQT
55-59
Male
1:50.17
3
Sarah King
CONN
35-39
Female
3:19.18
3
Cynthia Braden
NAT
65-69
Female
4:13.33
1
Event 23 Mixed 50 SC M Free
Andrea Hahn-Lawson
O*H*
35-39
Female
NS
0
Deane Malaker
O*H*
85-89
Male
NS
0
Lawrence Day
MICH
70-74
Male
NS
0
John Scalli
O*H*
25-29
Male
26.08
1
Tim Moon
O*H*
35-39
Male
27.92
1
Stephen Soboslay
OHAAC
18-24
Male
29.37
1
Todd Stultz
SHARK
60-64
Male
29.46
1
Caleb Studt
O*H*
25-29
Male
30.29
2
Julia Ver Voort
UC18
18-24
Female
30.59
1
Benjamin Walter
MEDM
45-49
Male
32.12
1
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
32.56
1
James Ritter
CSMT
65-69
Male
32.96
1
Michael Klingler
UC17
55-59
Male
33.87
1
Heidi Wiedamann
ANBM
55-59
Female
33.92
1
Jamie Ryan
O*H*
55-59
Male
33.96
2
Kinsey Kolega
CAQT
25-29
Female
34.23
1
Cynthia Druckenbrod
O*H*
50-54
Female
35.21
1
Rob Truscott
UC18
55-59
Male
37.70
3
Jenna Halupnik
CAQT
18-24
Female
38.13
2
Megan Pycraft
OHAAC
35-39
Female
38.25
1
Lisa Turner
O*H*
60-64
Female
40.41
1
Ann Marshfield
O*H*
60-64
Female
42.03
2
Dee Shedlow
CAQT
55-59
Female
43.46
2
David Douglass
CAQT
65-69
Male
46.07
2
Thomas Spence
O*H*
75-79
Male
49.74
1
Elizabeth Blair
AKMS
45-49
Female
51.74
1
Susan Paris
O*H*
75-79
Female
53.71
1
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
56.54
1
David Kelso
O*H*
80-84
Male
1:05.79
1
Sarah King
CONN
35-39
Female
1:08.10
2
Julio Aponte
CAQT
75-79
Male
1:13.33
2
Cynthia Braden
NAT
65-69
Female
1:57.70
1
Event 24 Mixed 200 SC M Breast
C.J. Rushman
SKY
50-54
Male
NS
0
Andrew McCollister
O*H*
25-29
Male
2:42.20
1
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
3:05.15
1
Rhiannon Reese
UC17
18-24
Female
3:07.19
1
Kristi Tabaj
O*H*
45-49
Female
3:41.45
1
Fredy Arnold
UC18
65-69
Male
3:42.63
1
Diane Spence
O*H*
65-69
Female
3:52.06
1
Ann Marshfield
O*H*
60-64
Female
4:00.02
1
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
4:04.17
1
Robert McDonald
O*H*
70-74
Male
4:04.64
2
Lisa Turner
O*H*
60-64
Female
4:29.32
2
Brian Jarvis
UC17
65-69
Male
4:55.66
2
Sarah King
CONN
35-39
Female
7:08.44
1
Event 26 Mixed 50 SC M Fly
Lawrence Day
MICH
70-74
Male
NS
0
Chad Steed
MICH
50-54
Male
NS
0
Tim Moon
O*H*
35-39
Male
30.91
1
Stephen Soboslay
OHAAC
18-24
Male
31.81
1
Caleb Studt
O*H*
25-29
Male
32.55
1
Todd Stultz
SHARK
60-64
Male
33.70
1
Ashley Braniecki
O*H*
35-39
Female
34.26
1
Kinsey Kolega
CAQT
25-29
Female
37.05
1
Amanda Barnoski
FFH
25-29
Female
39.31
2
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
39.32
1
Cynthia Druckenbrod
O*H*
50-54
Female
42.43
1
Megan Pycraft
OHAAC
35-39
Female
48.91
2
Duane Grassell
O*H*
60-64
Male
49.20
2
Kris Meekins
CAQT
60-64
Male
49.61
3
Ellis Merschoff
UC09
70-74
Male
52.29
2
Elizabeth Blair
AKMS
45-49
Female
1:15.99
1
Sarah King
CONN
35-39
Female
1:33.70
3
Event 27 Mixed 100 SC M Free
Deane Malaker
O*H*
85-89
Male
NS
0
Andrea Hahn-Lawson
O*H*
35-39
Female
NS
0
Benjamin Walter
MEDM
45-49
Male
NS
0
Stephen Soboslay
OHAAC
18-24
Male
1:06.68
1
Todd Stultz
SHARK
60-64
Male
1:07.86
1
Hannah Langer
CAQT
18-24
Female
1:08.02
1
Edward Borsuk
O*H*
65-69
Male
1:08.10
1
Rhiannon Reese
UC17
18-24
Female
1:08.24
2
Michael Klingler
UC17
55-59
Male
1:16.98
1
Kinsey Kolega
CAQT
25-29
Female
1:18.19
1
Heidi Wiedamann
ANBM
55-59
Female
1:18.87
1
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
1:19.59
1
Kris Meekins
CAQT
60-64
Male
1:20.14
2
Rob Truscott
UC18
55-59
Male
1:28.40
2
Ann Marshfield
O*H*
60-64
Female
1:35.29
1
David Douglass
CAQT
65-69
Male
1:39.70
2
Sid Hall
O*H*
85-89
Male
1:52.18
1
Susan Paris
O*H*
75-79
Female
1:55.77
1
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
2:17.01
1
David Kelso
O*H*
80-84
Male
2:33.81
1
Sarah King
CONN
35-39
Female
2:40.81
1
Cynthia Braden
NAT
65-69
Female
4:09.79
1
Event 28 Mixed 200 SC M IM
John Scalli
O*H*
25-29
Male
2:26.90
1
James Ritter
CSMT
65-69
Male
2:42.90
1
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
2:46.22
1
Ashley Braniecki
O*H*
35-39
Female
3:00.40
1
Judith Norton
O*H*
60-64
Female
3:24.06
1
Kristi Tabaj
O*H*
45-49
Female
3:29.40
1
Kinsey Kolega
CAQT
25-29
Female
3:32.54
1
Frank Thompson
MICH
70-74
Male
3:36.19
1
Kris Meekins
CAQT
60-64
Male
3:43.94
2
Jenna Halupnik
CAQT
18-24
Female
3:46.41
1
Lisa Turner
O*H*
60-64
Female
3:57.61
2
Ellis Merschoff
UC09
70-74
Male
3:57.89
2
Event 29 Mixed 100 SC M Breast
Chad Steed
MICH
50-54
Male
NS
0
Kathleen Stutz
SFTL
35-39
Female
NS
0
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
NS
0
Jerome Frentsos
DCAC
55-59
Male
1:12.40
1
John Scalli
O*H*
25-29
Male
1:14.58
1
Julia Ver Voort
UC18
18-24
Female
1:26.45
1
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
1:26.74
1
Caleb Studt
O*H*
25-29
Male
1:27.03
2
Gregory Turocy
O*H*
55-59
Male
1:27.03
2
Fredy Arnold
UC18
65-69
Male
1:35.75
1
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
1:42.33
1
Ann Marshfield
O*H*
60-64
Female
1:52.08
1
Diane Spence
O*H*
65-69
Female
1:52.22
1
Jenna Halupnik
CAQT
18-24
Female
1:52.47
2
Robert McDonald
O*H*
70-74
Male
1:56.35
2
Lisa Turner
O*H*
60-64
Female
2:03.27
2
Kris Meekins
CAQT
60-64
Male
2:04.14
2
Brian Jarvis
UC17
65-69
Male
2:09.10
2
Sarah King
CONN
35-39
Female
3:18.86
1
Julio Aponte
CAQT
75-79
Male
3:59.41
1
Event 30 Mixed 50 SC M Back
Lawrence Day
MICH
70-74
Male
NS
0
Sid Hall
O*H*
85-89
Male
NS
0
Todd Stultz
SHARK
60-64
Male
NS
0
Kinsey Kolega
CAQT
25-29
Female
NS
0
Dee Shedlow
CAQT
55-59
Female
NS
0
Jerome Frentsos
DCAC
55-59
Male
30.03
1
Chad Nance
O*H*
45-49
Male
32.38
1
Tim Moon
O*H*
35-39
Male
32.92
1
Hannah Langer
CAQT
18-24
Female
34.79
1
Ashley Braniecki
O*H*
35-39
Female
36.19
1
Heidi Wiedamann
ANBM
55-59
Female
41.14
1
Jamie Ryan
O*H*
55-59
Male
42.52
2
Kris Meekins
CAQT
60-64
Male
46.51
1
Megan Pycraft
OHAAC
35-39
Female
49.99
2
Thomas Stebel
CAQT
55-59
Male
52.60
3
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
1:17.40
1
Sarah King
CONN
35-39
Female
1:34.50
3
Cynthia Braden
NAT
65-69
Female
1:56.39
1
Event 31 Mixed 100 SC M Fly
Chad Steed
MICH
50-54
Male
NS
0
Judith Norton
O*H*
60-64
Female
NS
0
Tim Moon
O*H*
35-39
Male
1:07.28
1
Ashley Braniecki
O*H*
35-39
Female
1:16.82
1
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
1:19.32
1
Rhiannon Reese
UC17
18-24
Female
1:19.34
1
Frank Thompson
MICH
70-74
Male
1:44.10
1
Duane Grassell
O*H*
60-64
Male
1:48.83
2
Event 33 Mixed 200 SC M Free
Deane Malaker
O*H*
85-89
Male
NS
0
Andrea Hahn-Lawson
O*H*
35-39
Female
NS
0
Kinsey Kolega
CAQT
25-29
Female
NS
0
Lawrence Day
MICH
70-74
Male
NS
0
Jerome Frentsos
DCAC
55-59
Male
2:09.90
1
Edward Borsuk
O*H*
65-69
Male
2:23.49
1
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
2:29.14
1
Julia Ver Voort
UC18
18-24
Female
2:35.60
1
Rhiannon Reese
UC17
18-24
Female
2:37.71
2
Amanda Barnoski
FFH
25-29
Female
2:46.13
1
Michael Klingler
UC17
55-59
Male
2:52.28
2
Jamie Ryan
O*H*
55-59
Male
2:53.54
3
Frank Thompson
MICH
70-74
Male
2:59.13
1
Diane Spence
O*H*
65-69
Female
3:01.08
1
Kris Meekins
CAQT
60-64
Male
3:09.83
2
Ellis Merschoff
UC09
70-74
Male
3:13.31
2
Rob Truscott
UC18
55-59
Male
3:14.43
4
Thomas Spence
O*H*
75-79
Male
4:08.18
1
Susan Paris
O*H*
75-79
Female
4:08.52
1
Sid Hall
O*H*
85-89
Male
4:10.41
1
Elizabeth Blair
AKMS
45-49
Female
4:23.78
1
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
4:50.69
1
David Kelso
O*H*
80-84
Male
5:25.17
1
Sarah King
CONN
35-39
Female
5:32.21
1
Cynthia Braden
NAT
65-69
Female
8:46.94
2
Event 34 Mixed 50 SC M Breast
Chad Steed
MICH
50-54
Male
NS
0
C.J. Rushman
SKY
50-54
Male
NS
0
Lawrence Day
MICH
70-74
Male
NS
0
Jerome Frentsos
DCAC
55-59
Male
32.80
1
Gregory Turocy
O*H*
55-59
Male
38.96
2
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
40.54
1
Todd Stultz
SHARK
60-64
Male
41.80
2
Fredy Arnold
UC18
65-69
Male
42.51
1
Jamie Ryan
O*H*
55-59
Male
44.08
3
Benjamin Walter
MEDM
45-49
Male
45.61
1
Lawrence Terkel
O*H*
70-74
Male
46.27
1
Cynthia Druckenbrod
O*H*
50-54
Female
48.63
1
Heidi Wiedamann
ANBM
55-59
Female
48.89
1
Ann Marshfield
O*H*
60-64
Female
50.88
1
Brian Jarvis
UC17
65-69
Male
53.84
2
Luise Easton
O*H*
80-84
Female
1:19.94
1
Sarah King
CONN
35-39
Female
1:32.85
1
Julio Aponte
CAQT
75-79
Male
1:46.94
1
Event 35 Mixed 200 SC M Back
Jerome Frentsos
DCAC
55-59
Male
2:24.90
1
Chad Nance
O*H*
45-49
Male
2:37.34
1
Hannah Langer
CAQT
18-24
Female
2:41.02
1
Stephen Soboslay
OHAAC
18-24
Male
2:54.84
1
Ashley Braniecki
O*H*
35-39
Female
3:00.25
1
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
3:15.81
1
Judith Norton
O*H*
60-64
Female
3:17.17
1
Jamie Ryan
O*H*
55-59
Male
3:17.79
2
Heidi Wiedamann
ANBM
55-59
Female
3:21.42
1
Kristi Tabaj
O*H*
45-49
Female
3:22.31
1
Duane Grassell
O*H*
60-64
Male
3:53.91
2
Robert McDonald
O*H*
70-74
Male
3:57.24
1
Thomas Stebel
CAQT
55-59
Male
3:58.17
3
Julio Aponte
CAQT
75-79
Male
5:42.82
1
Sarah King
CONN
35-39
Female
6:15.77
2
Cynthia Braden
NAT
65-69
Female
9:00.26
1
Event 37 Mixed 100 SC M IM
Chad Steed
MICH
50-54
Male
NS
0
James Ritter
CSMT
65-69
Male
1:12.67
1
Tim Moon
O*H*
35-39
Male
1:14.73
1
Andreas Seibt
IM
60-64
Male
1:16.74
1
Caleb Studt
O*H*
25-29
Male
1:17.52
1
Todd Stultz
SHARK
60-64
Male
1:18.41
2
Julia Ver Voort
UC18
18-24
Female
1:19.76
1
Ashley Braniecki
O*H*
35-39
Female
1:22.79
1
Gregory Turocy
O*H*
55-59
Male
1:22.80
1
Jamie Ryan
O*H*
55-59
Male
1:30.68
2
Kinsey Kolega
CAQT
25-29
Female
1:32.51
1
Amanda Barnoski
FFH
25-29
Female
1:32.91
2
Kristi Tabaj
O*H*
45-49
Female
1:34.81
1
Heidi Wiedamann
ANBM
55-59
Female
1:37.46
1
Cynthia Druckenbrod
O*H*
50-54
Female
1:37.76
1
Kris Meekins
CAQT
60-64
Male
1:42.01
3
Jenna Halupnik
CAQT
18-24
Female
1:42.74
2
Ann Marshfield
O*H*
60-64
Female
1:50.24
1
Rob Truscott
UC18
55-59
Male
2:04.96
3
Elizabeth Blair
AKMS
45-49
Female
2:26.74
2
Sarah King
CONN
35-39
Female
2:58.52
2