Results By Age Group
USMS 2019 South Central Zone Long Course Championships
Friday, July 19, 2019 - Sunday, July 21, 2019
Male 55-59 Age Group
Search Criteria
Results
Events
1
400M IM LC
2
1500M Free LC
6
F 400M Free LC
7
M 400M Free LC
8
F 200M Back LC
9
M 200M Back LC
10
F 50M Fly LC
11
M 50M Fly LC
12
F 100M Breast LC
13
M 100M Breast LC
14
F 100M Free LC
15
M 100M Free LC
16
F 200M IM LC
17
M 200M IM LC
18
F 50M Back LC
19
M 50M Back LC
20
F 200M Fly LC
21
M 200M Fly LC
27
F 100M Fly LC
28
M 100M Fly LC
29
F 50M Breast LC
30
M 50M Breast LC
31
F 200M Free LC
32
M 200M Free LC
33
F 100M Back LC
34
M 100M Back LC
35
F 200M Breast LC
36
M 200M Breast LC
37
F 50M Free LC
38
M 50M Free LC
44
800M Free LC
Age
Groups
18-24 F
18-24 M
25-29 F
25-29 M
30-34 F
30-34 M
35-39 F
35-39 M
40-44 F
40-44 M
45-49 F
45-49 M
50-54 F
50-54 M
55-59 F
55-59 M
60-64 F
60-64 M
65-69 F
65-69 M
70-74 F
70-74 M
75-79 F
75-79 M
80-84 F
80-84 M
85-89 F
85-89 M
90-94 F
90-94 M
95-99 F
95-99 M
100-104 F
100-104 M
105-109 F
105-109 M
Swimmers
Aaron Reeder
Adam Johnson
Alan Cole
Alex Lopez
Alexander Aceino
Alexander Plaetzer
Alisha Rembach
Alison Moore
Amy Wells
Analynn Bartlett
Andreas Lorenz
Andrew Demand
Andrew Gale
Ann Tuttle-Best
Anne Counsell
Annemieke Pike-Luckey
Arjun Prakash
Ashleigh Gaulke
Austin Wilson
Becky Cleavenger
Benjamin Reed
Bert Lane
Bob Maryan
Bob Welty
Boyd Black
Brad Harman
Brad Von Readen
Bradley Ohnstad
Branch Archer
Bruce Kone
Bruce Rollins
Bruce Williams
Bryant Davis
Buddy Collins
Candace Lambdin
Carleigh Kutac
Carlos Rodriguez
Carol Miller
Carter Bulington
Cathy Custer
Chad Smykay
Charles Hoffman
Charles Michaels
Chelsea Graun
Cheryl Hubbard
Cheryle Hogwood
Chris Mayhew
Christi Lara
Christina McKelvey
Christina Toth
Chun Wong
Chun-Wei Lin
Clancy McKenna
Clark Robinson
Colleen Holloway
Craig Fox
Craig Magerkurth
Craig Wickman
Craig Wood
Cynthia Myer
Danielle McDonough
Daron Whisman
Dave Doll
David Childers
David Dunson
David Guthrie
David Nordstrom
David Paulos
David Radcliff
David Sahm
David Tisdale
De Shann Schinkel
Deborah Pederson
DeEtte Sauer
Diana Brodeur
Diana McDonough
Diane Gould
Dominic Mastracchio
Don Hammond
Douglas Burlingame
Ed Coates
Eddie O'Connell
Elaine Valdez
Elise Ragland
Ellen Considine-Miller
Emily Carlson
Erika Braun
Erin Roehrig
Frank Drewes
Gail Marsch
Gary Cates
Gary Schatz
Glenn Gruber
Glenn Hover
Greg Sanchez
Greg Tharp
Gregory Krainik
Gregory Lancaster
Heather Frees
Hector Becerra
Heidi Ernst
Henry Mecredy
Hershel Glanz
Holly Burgeson
Hubie Kerns
Ida Hlavacek
Irish Holland
Jackie Marr
Jaime Garcia Carranza
Jake Vogel
James Cole
James Connolly
James Oster
Jamie Miller
Jamie Wilson
Jay Leigh
Jean Livingston
Jeannie Woolslayer
Jeff Wetzel
Jelena Kunovac
Jennifer McEachern
Jennifer Weiderman
Jessica Rathke
Jessica Schauwecker
Jill Gellatly
Jing Yang
Joan Scaparra
Joann Leilich
John Crockett
John Keen
John Krzystofik
John Wood
Joseph Gardner
Joseph Murray
Joseph Willman
Judith Schneringer
Judy Pusch
Julie Eakle
Karin Fox
Karin Wegner
Karl Barndt
Karlene Denby
Kathleen Morgan
Katie Fancher-Miller
Kelly Miller
Ken Pipkin
Ken Woolley
Kerry Lindauer
Kristen Barndt
Kristen Turner
Kristin Henderson
Kurt Hirsekorn
Kyle Fredericks
Kyle Hendricks
Kylee Lane
Larry Kravitz
Larry Wood
Lars Farestvedt
Lauren Battistini
Lauren Van Allen
Leslie Schueckler
Lesly Bondy
Lex Pegues
Linda Callaway
Linda Visser
Lori Glascock
Louis Raiborn
Lyndsie Ivie
Lynn Cadena
Lynn Morrison
Marcus Quint
Maria Arriola Clemenz
Marielle Balz
Mark Glass
Mark O'Leary
Mark Reeves
Marshall Campbell
Mary Fuselier
Mary Anne Hines
Mason LunaHowell
Mateusz Kundo
Meghan Ullholm
Melanie Wright
Meredith Kelly
Michael Doyle
Michael Peron
Michael Schauwecker
Mike Wilson
Monica Bailey
Nancy Wood
Nathan Bonnes
Nathan George
Nei-Kuan Chia
Niels Wolfhagen
Oscar Bermudez
Patricia Campbell
Penny Noyes
Peter Tarter
Philip Yeager
Philipp Djang
Rachel Deschner
Rachel Karen
Randy Ernst
Raul Lopez
Rebecca Tompkins
Renee Cooper
Richard Garza
Richard Neville
Richard Norton
Rip Esselstyn
Robert Czerwinski
Robert Kelsoe
Robert Sailors
Robert Sussmeier
Rocky Bludworth
Rog Hardy
Ronald Reinarts
Rosana Andrade
Ryan Troy
Sandy Thatcher
Sara Dunn
Sara Sievert
Scott Dallamura
Scott Power
Sergio Vallejo
Sharon Shull
Sheena Wang
Shelley Hirsekorn
Sidney Tucker
Stacey Eicks
Stephanie Stone
Stephen McLinden
Stephen Nichols
Stephen Wright
Steve White
Steven Heck
Steven Schiemann
Susan Alvarado
Susan Hengstenberg
Susan Maedgen
Suzanne Cuda
Takeshi Maeda
Tama Traudt
Tessa Kole
Tom Wolf
Tony Riker
Trace Sauter
Trip Hedrick
Vickie Aronson
Victoria Wilcox
Virginia Webber
William Blake
William Duong
Wylie Shores
Yasushi Hashioka
Clubs
ASC
AWJ
BLU
COOG
CRCC
CTS
CVMM
DADS
DAMM
DASC
FCST
FHAM
GOLD
LTDA
LTHO
LVM
MACA
MOB
MOST
MR
MSCT
MTM
NBM
NCMS
NTXL
O2
OREG
PACK
PCAT
RAM
RICE
RIDG
SCAT
SDSM
SFTL
SKY
SMS
SWYM
TFAM
TTEX
TXAQ
TXLA
UC14
UC25
UC26
UC30
UC33
UC43
UC45
VCM
VMST
WHAC
WLOO
WMST
Name
Club
Sex
Swim
Time
Place
Event 1 Mixed 400 LC M IM
Lars Farestvedt
WMST
Male
5:53.39
1
Robert Czerwinski
NTXL
Male
5:54.92
2
Dave Doll
TFAM
Male
6:24.12
3
Charles Hoffman
SCAT
Male
8:12.38
4
Event 2 Mixed 1500 LC M Free
Glenn Hover
MOST
Male
NS
0
John Keen
COOG
Male
NS
0
Andreas Lorenz
DADS
Male
20:38.24
1
Jaime Garcia Carranza
CRCC
Male
20:42.48
2
Michael Doyle
NTXL
Male
21:04.73
3
Dave Doll
TFAM
Male
22:14.74
4
Lex Pegues
NBM
Male
24:18.24
5
Event 7 Male 400 LC M Free
Stephen Nichols
MOST
Male
NS
0
Jaime Garcia Carranza
CRCC
Male
5:02.72
1
Andreas Lorenz
DADS
Male
5:15.13
2
Michael Doyle
NTXL
Male
5:18.53
3
Dave Doll
TFAM
Male
5:30.34
4
Steven Schiemann
O2
Male
5:35.77
5
John Keen
COOG
Male
6:03.43
6
Charles Hoffman
SCAT
Male
6:28.52
7
Glenn Hover
MOST
Male
9:11.79
8
Event 9 Male 200 LC M Back
Clark Robinson
CTS
Male
NS
0
Rip Esselstyn
WHAC
Male
2:20.83
1
Robert Czerwinski
NTXL
Male
2:47.18
2
Lex Pegues
NBM
Male
2:55.59
3
Event 11 Male 50 LC M Fly
Stephen Nichols
MOST
Male
28.88
1
Lars Farestvedt
WMST
Male
29.16
2
Scott Power
TXLA
Male
30.79
3
Dave Doll
TFAM
Male
31.20
4
Michael Doyle
NTXL
Male
31.55
5
Clark Robinson
CTS
Male
32.89
6
Steve White
WMST
Male
33.31
7
Charles Hoffman
SCAT
Male
38.23
8
John Keen
COOG
Male
40.72
9
Event 13 Male 100 LC M Breast
Lex Pegues
NBM
Male
NS
0
David Guthrie
RICE
Male
1:14.03
1
Dave Doll
TFAM
Male
1:21.87
2
Steven Schiemann
O2
Male
1:38.37
3
Event 15 Male 100 LC M Free
Stephen Nichols
MOST
Male
58.42
1
Dave Doll
TFAM
Male
1:05.16
2
Michael Doyle
NTXL
Male
1:08.89
3
Steve White
WMST
Male
1:09.52
4
Peter Tarter
NTXL
Male
1:11.03
5
Clark Robinson
CTS
Male
1:11.10
6
Lex Pegues
NBM
Male
1:12.44
7
David Paulos
NBM
Male
1:12.61
8
Charles Hoffman
SCAT
Male
1:17.07
9
John Keen
COOG
Male
1:17.60
10
Glenn Hover
MOST
Male
1:39.21
11
Event 17 Male 200 LC M IM
Lars Farestvedt
WMST
Male
2:42.29
1
Robert Czerwinski
NTXL
Male
2:42.41
2
Dave Doll
TFAM
Male
3:02.58
3
Steven Schiemann
O2
Male
3:06.02
4
Charles Hoffman
SCAT
Male
3:45.02
5
Event 19 Male 50 LC M Back
Scott Power
TXLA
Male
33.35
1
Lex Pegues
NBM
Male
37.89
2
Clark Robinson
CTS
Male
38.06
3
Dave Doll
TFAM
Male
42.92
4
Charles Hoffman
SCAT
Male
50.03
5
Event 21 Male 200 LC M Fly
Michael Doyle
NTXL
Male
2:46.02
1
Lars Farestvedt
WMST
Male
2:54.34
2
Jaime Garcia Carranza
CRCC
Male
2:57.05
3
Event 28 Male 100 LC M Fly
Clark Robinson
CTS
Male
NS
0
Stephen Nichols
MOST
Male
NS
0
Lars Farestvedt
WMST
Male
1:06.85
1
Robert Czerwinski
NTXL
Male
1:09.82
2
Michael Doyle
NTXL
Male
1:10.31
3
Charles Hoffman
SCAT
Male
1:43.77
4
Event 30 Male 50 LC M Breast
David Guthrie
RICE
Male
33.38
1
Dave Doll
TFAM
Male
36.71
2
Steve White
WMST
Male
41.03
3
Peter Tarter
NTXL
Male
42.25
4
Lex Pegues
NBM
Male
42.96
5
Event 32 Male 200 LC M Free
Stephen Nichols
MOST
Male
2:11.85
1
Jaime Garcia Carranza
CRCC
Male
2:22.11
2
Lars Farestvedt
WMST
Male
2:26.48
3
Dave Doll
TFAM
Male
2:27.24
4
Michael Doyle
NTXL
Male
2:31.36
5
John Keen
COOG
Male
2:48.64
6
Charles Hoffman
SCAT
Male
2:59.74
7
Glenn Hover
MOST
Male
3:50.36
8
Event 34 Male 100 LC M Back
Robert Czerwinski
NTXL
Male
1:17.10
1
Lex Pegues
NBM
Male
1:22.74
2
Clark Robinson
CTS
Male
1:28.13
3
Dave Doll
TFAM
Male
1:41.86
4
Event 36 Male 200 LC M Breast
David Guthrie
RICE
Male
2:48.62
1
Dave Doll
TFAM
Male
3:14.36
2
Lex Pegues
NBM
Male
3:46.72
3
Event 38 Male 50 LC M Free
Stephen Nichols
MOST
Male
NS
0
Lars Farestvedt
WMST
Male
28.00
1
Dave Doll
TFAM
Male
28.56
2
Michael Doyle
NTXL
Male
29.58
3
Steve White
WMST
Male
30.37
4
Peter Tarter
NTXL
Male
30.75
5
Clark Robinson
CTS
Male
30.75
5
Lex Pegues
NBM
Male
31.94
7
Charles Hoffman
SCAT
Male
32.19
8
David Paulos
NBM
Male
32.93
9
John Keen
COOG
Male
34.58
10
Glenn Hover
MOST
Male
39.33
11
Event 44 Mixed 800 LC M Free
Glenn Hover
MOST
Male
NS
0
Charles Hoffman
SCAT
Male
NS
0
Lex Pegues
NBM
Male
NS
0
Michael Doyle
NTXL
Male
NS
0
Jaime Garcia Carranza
CRCC
Male
10:31.40
1
Andreas Lorenz
DADS
Male
10:50.70
2
John Keen
COOG
Male
12:27.76
3
Dave Doll
TFAM
Male
12:29.16
4