Results By Event
2013 Fall Harvest Swim Meet
Sunday, November 10, 2013
Search Criteria
Results
Events
1
100M IM SC
2
1500M Free SC
3
50M Fly SC
4
800M Free SC
5
50M Back SC
6
400M IM SC
7
50M Breast SC
8
400M Free SC
9
50M Free SC
Age
Groups
18-24 F
18-24 M
25-29 F
25-29 M
30-34 F
30-34 M
35-39 F
35-39 M
40-44 F
40-44 M
45-49 F
45-49 M
50-54 F
50-54 M
55-59 F
55-59 M
60-64 F
60-64 M
65-69 F
65-69 M
70-74 F
70-74 M
75-79 F
75-79 M
80-84 F
80-84 M
85-89 F
85-89 M
90-94 F
90-94 M
95-99 F
95-99 M
100-104 F
100-104 M
105-109 F
105-109 M
Swimmers
Abigail Fairman
Alex Carpenter
Alfred Fry
Aliza Schmidt
Andrew Majeske
Barbara Burke
Bob Rosser
Brad Charles
Brian Keyser
Charles Bender
Craig Stevens
Dave Williamson
David Gladfelter
David Jacoby
Davide (Dave) Miksa
Diana Sosnowski
Donna Giurtino
Erin Dougherty
Frank McElroy
Garrett Clark
Gary Sangmeister
Greg Rees
Gretchen Booth
Hannah Plimpton
Heather Mohorn
Ilya Lipin
James Ryan
Janet Jastremski
Jay Platt
Jennifer Della Guardia
Jerry Crossland
Jerry Runyon
Jessica Smith
Joe Morozin
Joel Ellis
John McCarthy
Joseph Schmidt
Judy Okun
June Carson
Kate Chialastri
Katie Cosgrove
Keith Krelovich
Kelly Gipprich
Ken Burns
Laurie Hug
Lisa Sommer
Mark Gallagher
Mark Kohl
Matt McCarthy
Matthew Coler
Matthew Goldsmith
Melinda Wolff
Michael Matz
Nancy Puckett
Paul Sweeney
Richard Boyd
Robert Jones
Scott Deacle
Scott Yeomans
Steve Dougherty
Steve Hiltabiddle
Sue Watts
Susan Figenshu
Susan Graf
Susan Sadowski
Thomas Barnes
Thomas Patterson
Tina Woods
Tom Steel
Tom Stoudt
Tom Tulenko
Ying WuShanley
Clubs
1776
BCCM
BLU
CBFY
FINS
GMUP
GSM
NEM
PAFC
REDT
SVY
UNAT
Name
Club
Age
Group
Sex
Swim
Time
Place
Event 1 Mixed 100 SC M IM
Jessica Smith
SVY
35-39
Female
NS
0
Brad Charles
UNAT
55-59
Male
NS
0
Scott Deacle
UNAT
35-39
Male
NS
0
Matt McCarthy
1776
18-24
Male
1:01.34
1
Greg Rees
SVY
40-44
Male
1:04.69
1
Steve Hiltabiddle
1776
45-49
Male
1:07.43
1
Alex Carpenter
1776
30-34
Male
1:07.57
1
Matthew Coler
SVY
30-34
Male
1:08.53
2
Keith Krelovich
1776
40-44
Male
1:08.89
2
Gary Sangmeister
SVY
40-44
Male
1:09.47
3
Ilya Lipin
UNAT
30-34
Male
1:10.03
3
Tom Steel
1776
55-59
Male
1:10.15
1
Joe Morozin
PAFC
50-54
Male
1:12.28
1
Jerry Crossland
1776
55-59
Male
1:13.15
2
Steve Dougherty
1776
60-64
Male
1:14.46
1
Davide (Dave) Miksa
CBFY
35-39
Male
1:15.14
1
Joel Ellis
UNAT
55-59
Male
1:16.18
3
Tom Stoudt
1776
40-44
Male
1:16.54
4
Gretchen Booth
SVY
40-44
Female
1:18.00
1
Dave Williamson
1776
45-49
Male
1:18.45
2
Frank McElroy
GSM
65-69
Male
1:18.63
1
Donna Giurtino
1776
30-34
Female
1:19.33
1
Jennifer Della Guardia
SVY
45-49
Female
1:19.44
1
Michael Matz
PAFC
50-54
Male
1:20.00
2
John McCarthy
1776
50-54
Male
1:20.98
3
Katie Cosgrove
GMUP
30-34
Female
1:23.11
2
David Jacoby
CBFY
45-49
Male
1:24.47
3
Paul Sweeney
1776
60-64
Male
1:24.55
2
Richard Boyd
UNAT
40-44
Male
1:26.04
5
Barbara Burke
1776
50-54
Female
1:26.13
1
Hannah Plimpton
1776
25-29
Female
1:28.90
1
Jay Platt
PAFC
65-69
Male
1:30.99
2
Susan Sadowski
CBFY
45-49
Female
1:32.06
2
Kelly Gipprich
1776
30-34
Female
1:32.38
0
Thomas Barnes
UNAT
35-39
Male
1:33.82
2
Lisa Sommer
SVY
40-44
Female
1:34.95
2
Janet Jastremski
1776
65-69
Female
1:42.46
1
Susan Figenshu
1776
55-59
Female
1:48.00
1
Alfred Fry
UNAT
45-49
Male
2:11.86
4
Event 2 Mixed 1500 SC M Free
David Gladfelter
1776
75-79
Male
NS
0
Heather Mohorn
FINS
25-29
Female
18:06.13
1
Laurie Hug
1776
45-49
Female
18:26.28
1
Matthew Goldsmith
UNAT
25-29
Male
18:40.58
1
James Ryan
GSM
60-64
Male
20:55.54
1
Jessica Smith
SVY
35-39
Female
22:25.75
1
Abigail Fairman
REDT
35-39
Female
23:06.44
2
Sue Watts
1776
55-59
Female
23:47.72
1
Tina Woods
1776
55-59
Female
24:56.56
2
Nancy Puckett
UNAT
60-64
Female
26:34.99
1
Event 3 Mixed 50 SC M Fly
Scott Deacle
UNAT
35-39
Male
NS
0
Brad Charles
UNAT
55-59
Male
NS
0
Tina Woods
1776
55-59
Female
NS
0
Matt McCarthy
1776
18-24
Male
26.96
1
Greg Rees
SVY
40-44
Male
27.11
1
Steve Hiltabiddle
1776
45-49
Male
27.51
1
Gary Sangmeister
SVY
40-44
Male
29.09
2
Alex Carpenter
1776
30-34
Male
29.10
1
Ilya Lipin
UNAT
30-34
Male
29.66
2
Tom Steel
1776
55-59
Male
30.40
1
Matthew Coler
SVY
30-34
Male
30.63
3
Ken Burns
UNAT
45-49
Male
31.91
2
Tom Stoudt
1776
40-44
Male
31.92
3
Kate Chialastri
FINS
25-29
Female
32.28
1
Joe Morozin
PAFC
50-54
Male
32.46
1
Steve Dougherty
1776
60-64
Male
32.53
1
Joel Ellis
UNAT
55-59
Male
32.71
2
Dave Williamson
1776
45-49
Male
33.38
3
Michael Matz
PAFC
50-54
Male
33.69
2
Gretchen Booth
SVY
40-44
Female
34.12
1
Jennifer Della Guardia
SVY
45-49
Female
35.01
1
Donna Giurtino
1776
30-34
Female
35.11
1
Richard Boyd
UNAT
40-44
Male
36.51
4
John McCarthy
1776
50-54
Male
36.61
3
Barbara Burke
1776
50-54
Female
36.81
1
David Jacoby
CBFY
45-49
Male
38.02
4
Susan Sadowski
CBFY
45-49
Female
39.48
2
Susan Figenshu
1776
55-59
Female
41.26
1
Jay Platt
PAFC
65-69
Male
42.07
1
Janet Jastremski
1776
65-69
Female
45.99
1
Alfred Fry
UNAT
45-49
Male
1:08.73
5
Event 4 Mixed 800 SC M Free
Mark Gallagher
1776
35-39
Male
9:36.97
1
Scott Yeomans
GSM
45-49
Male
9:48.61
1
Frank McElroy
GSM
65-69
Male
10:32.97
1
Thomas Patterson
1776
35-39
Male
10:48.45
2
Craig Stevens
1776
60-64
Male
10:57.41
1
Erin Dougherty
REDT
30-34
Female
11:14.17
1
Paul Sweeney
1776
60-64
Male
11:20.86
2
Mark Kohl
SVY
40-44
Male
11:32.16
1
Hannah Plimpton
1776
25-29
Female
12:15.05
1
Aliza Schmidt
UNAT
40-44
Female
12:42.23
1
Tom Tulenko
1776
70-74
Male
13:24.61
1
June Carson
NEM
65-69
Female
13:30.31
1
Event 5 Mixed 50 SC M Back
Joel Ellis
UNAT
55-59
Male
NS
0
Scott Deacle
UNAT
35-39
Male
NS
0
Brad Charles
UNAT
55-59
Male
NS
0
Matt McCarthy
1776
18-24
Male
28.08
1
Greg Rees
SVY
40-44
Male
29.17
1
Tom Steel
1776
55-59
Male
31.71
1
Steve Hiltabiddle
1776
45-49
Male
32.02
1
Jerry Crossland
1776
55-59
Male
33.68
2
Joe Morozin
PAFC
50-54
Male
34.52
1
Gary Sangmeister
SVY
40-44
Male
34.77
2
Andrew Majeske
1776
50-54
Male
34.78
2
Gretchen Booth
SVY
40-44
Female
35.40
1
Jennifer Della Guardia
SVY
45-49
Female
36.47
1
Steve Dougherty
1776
60-64
Male
36.65
1
Tom Stoudt
1776
40-44
Male
37.05
3
Michael Matz
PAFC
50-54
Male
37.50
3
Donna Giurtino
1776
30-34
Female
38.60
1
Katie Cosgrove
GMUP
30-34
Female
39.11
2
Jessica Smith
SVY
35-39
Female
39.54
1
David Jacoby
CBFY
45-49
Male
39.92
2
Diana Sosnowski
1776
45-49
Female
40.67
2
Jay Platt
PAFC
65-69
Male
40.86
1
John McCarthy
1776
50-54
Male
41.05
4
Barbara Burke
1776
50-54
Female
41.13
1
Lisa Sommer
SVY
40-44
Female
41.99
2
Abigail Fairman
REDT
35-39
Female
43.35
2
Susan Sadowski
CBFY
45-49
Female
43.54
3
Susan Figenshu
1776
55-59
Female
45.39
1
Susan Graf
CBFY
50-54
Female
45.70
2
Janet Jastremski
1776
65-69
Female
49.03
1
Tina Woods
1776
55-59
Female
49.14
2
Alfred Fry
UNAT
45-49
Male
1:12.20
3
Event 6 Mixed 400 SC M IM
Laurie Hug
1776
45-49
Female
5:34.51
1
Thomas Patterson
1776
35-39
Male
5:45.41
1
Kate Chialastri
FINS
25-29
Female
5:52.36
1
Robert Jones
1776
60-64
Male
6:27.55
1
James Ryan
GSM
60-64
Male
6:54.49
2
David Gladfelter
1776
75-79
Male
10:30.55
1
Event 7 Mixed 50 SC M Breast
Judy Okun
BCCM
50-54
Female
NS
0
Scott Deacle
UNAT
35-39
Male
NS
0
Brad Charles
UNAT
55-59
Male
NS
0
Garrett Clark
UNAT
35-39
Male
NS
0
Matt McCarthy
1776
18-24
Male
33.91
1
Gary Sangmeister
SVY
40-44
Male
34.30
1
Davide (Dave) Miksa
CBFY
35-39
Male
35.28
1
Ying WuShanley
UNAT
55-59
Male
35.51
1
Brian Keyser
1776
55-59
Male
35.83
2
Steve Hiltabiddle
1776
45-49
Male
36.55
1
Tom Steel
1776
55-59
Male
37.06
3
Joe Morozin
PAFC
50-54
Male
38.53
1
Steve Dougherty
1776
60-64
Male
38.69
1
Mark Kohl
SVY
40-44
Male
38.86
2
Tom Stoudt
1776
40-44
Male
41.47
3
Melinda Wolff
1776
60-64
Female
41.84
1
Donna Giurtino
1776
30-34
Female
42.38
1
John McCarthy
1776
50-54
Male
42.50
2
Jessica Smith
SVY
35-39
Female
42.80
1
Erin Dougherty
REDT
30-34
Female
42.90
2
Barbara Burke
1776
50-54
Female
42.98
1
James Ryan
GSM
60-64
Male
43.41
2
Hannah Plimpton
1776
25-29
Female
43.46
1
Jay Platt
PAFC
65-69
Male
43.80
1
Michael Matz
PAFC
50-54
Male
44.75
3
Gretchen Booth
SVY
40-44
Female
45.24
1
Jennifer Della Guardia
SVY
45-49
Female
45.36
1
David Jacoby
CBFY
45-49
Male
45.42
2
Lisa Sommer
SVY
40-44
Female
46.00
2
Susan Sadowski
CBFY
45-49
Female
49.60
2
June Carson
NEM
65-69
Female
50.64
1
Bob Rosser
UNAT
50-54
Male
51.55
4
Tina Woods
1776
55-59
Female
51.94
1
Janet Jastremski
1776
65-69
Female
54.37
2
Jerry Runyon
BLU
75-79
Male
54.49
1
Alfred Fry
UNAT
45-49
Male
57.51
3
Event 8 Mixed 400 SC M Free
Jerry Runyon
BLU
75-79
Male
NS
0
Susan Figenshu
1776
55-59
Female
NS
0
David Gladfelter
1776
75-79
Male
NS
0
Charles Bender
FINS
45-49
Male
NS
0
Scott Yeomans
GSM
45-49
Male
NS
0
Mark Gallagher
1776
35-39
Male
4:39.35
1
Matthew Goldsmith
UNAT
25-29
Male
4:43.77
1
Keith Krelovich
1776
40-44
Male
4:45.00
1
Alex Carpenter
1776
30-34
Male
4:50.71
1
Joseph Schmidt
1776
45-49
Male
4:58.49
1
Frank McElroy
GSM
65-69
Male
5:07.73
1
Ilya Lipin
UNAT
30-34
Male
5:16.49
2
Craig Stevens
1776
60-64
Male
5:24.39
1
James Ryan
GSM
60-64
Male
5:30.41
2
Mark Kohl
SVY
40-44
Male
5:43.54
2
Abigail Fairman
REDT
35-39
Female
6:02.02
1
Thomas Barnes
UNAT
35-39
Male
6:37.43
2
Event 9 Mixed 50 SC M Free
Bob Rosser
UNAT
50-54
Male
NS
0
Joseph Schmidt
1776
45-49
Male
NS
0
Scott Deacle
UNAT
35-39
Male
NS
0
Brad Charles
UNAT
55-59
Male
NS
0
Judy Okun
BCCM
50-54
Female
NS
0
Matt McCarthy
1776
18-24
Male
25.16
1
Matthew Coler
SVY
30-34
Male
26.39
1
Steve Hiltabiddle
1776
45-49
Male
26.40
1
Gary Sangmeister
SVY
40-44
Male
26.52
1
Davide (Dave) Miksa
CBFY
35-39
Male
27.54
1
Tom Steel
1776
55-59
Male
27.89
1
Joe Morozin
PAFC
50-54
Male
27.90
1
Ken Burns
UNAT
45-49
Male
27.93
2
Jerry Crossland
1776
55-59
Male
28.56
2
Mark Gallagher
1776
35-39
Male
28.74
2
John McCarthy
1776
50-54
Male
29.69
2
Andrew Majeske
1776
50-54
Male
29.81
3
Craig Stevens
1776
60-64
Male
30.08
1
Tom Stoudt
1776
40-44
Male
30.10
2
Brian Keyser
1776
55-59
Male
30.67
3
Ying WuShanley
UNAT
55-59
Male
30.71
4
Gretchen Booth
SVY
40-44
Female
30.75
1
Steve Dougherty
1776
60-64
Male
30.93
2
Donna Giurtino
1776
30-34
Female
31.15
1
Jennifer Della Guardia
SVY
45-49
Female
31.41
1
Michael Matz
PAFC
50-54
Male
32.05
4
Jessica Smith
SVY
35-39
Female
32.14
1
Melinda Wolff
1776
60-64
Female
33.13
1
Barbara Burke
1776
50-54
Female
33.70
1
Diana Sosnowski
1776
45-49
Female
34.36
2
David Jacoby
CBFY
45-49
Male
34.42
3
Erin Dougherty
REDT
30-34
Female
34.74
2
Jay Platt
PAFC
65-69
Male
35.04
1
Thomas Barnes
UNAT
35-39
Male
35.46
3
Tom Tulenko
1776
70-74
Male
35.55
1
Susan Sadowski
CBFY
45-49
Female
35.93
3
Sue Watts
1776
55-59
Female
36.11
1
Susan Figenshu
1776
55-59
Female
36.63
2
Lisa Sommer
SVY
40-44
Female
37.70
2
Janet Jastremski
1776
65-69
Female
37.75
1
Susan Graf
CBFY
50-54
Female
38.48
2
Tina Woods
1776
55-59
Female
38.76
3
Alfred Fry
UNAT
45-49
Male
47.28
4
Event 14 Mixed 100 SC M Fly
Laurie Hug
1776
45-49
Female
1:17.44
1
Event 15 Mixed 200 SC M Free
Laurie Hug
1776
45-49
Female
2:24.83
1
Event 16 Mixed 400 SC M Free
Laurie Hug
1776
45-49
Female
4:54.25
1
Event 17 Mixed 800 SC M Free
Laurie Hug
1776
45-49
Female
9:49.10
1